Zrzut ekranu 2016-10-12 o 13.03.19

„Actuelles” z października

Ponieważ w świecie badaczy i miłośników Alberta Camusa dzieje się naprawdę wiele interesujących rzeczy, postaramy się odnieść do wszystkich, ale poprawcie nas, jeśli coś nam umknęło!

Wiadomości ze świata:

  • W Lourmarin we Francji odbyło się coroczne spotkanie badaczy Camusa, JOURNEES DES RENCONTRES MEDITERRANEENNES ALBERT CAMUS z bardzo interesującymi wystąpieniami.  Referaty dotyczyły min. związków myśli Camusa z Vauvenarguesem, rozważano relacje Camusa z Merleau-Pontym. Drugiego dnia spotkania odbyła się prezentacja interesującego, w świetle afirmowanych przez Camusa związków z anarchizmem próba odczytania myśli autora Człowieka zbuntowanego w kontekście liberalizmu, drugi referat dotyczył natomiast kwestii immoralizmu w myśli Camusa. Interesująca wydaje się także próba ujęcia postawy lekarza, rozpatrywanej przez Camusa w kontekście współczesnej etyki lekarskiej, prezentowana w sesji popołudniowej drugiego dnia.  (więcej o spotkaniu z Lourmarin: http://www.rencontres-camus.com/)
  • 20 oraz 21 października odbędzie się ogromnie interesująca konferencja międzynarodowa na Uniwersytecie w Angers, poświęcona koncepcji sacrum w myśli Camusa. « Albert Camus et les vertiges du sacré » Program konferencji dostępny jest na stronie http://www.etudes-camusiennes.fr/wordpress/category/actualite/colloques/colloques-a-venir/
  • Ukazało się już, oczekiwane przez nas, wydawnictwo z Gallimarda: korespondencja Camusa i Malraux. Gdy tylko uda nam się zdobyć egzemplarz, serdecznie zapraszamy do lektury w naszej bibliotece w Krakowie.
  • Niezwykle bogatą w szczegóły biografię powieści „Obcy” wydała w Stanach Zjednoczonych prof. Alice Kaplan. Maciej Kałuża przygotowuje właśnie recenzję monografii, która ukaże się w przyszłym roku w Journal of Camus Studies.

Wiadomości z Polski:

  • Wielbicieli prozy Camusa z całą pewnością zainteresuje propozycja Teatru Scena w Warszawie, gdzie wystawiany jest właśnie „Upadek” Camusa, w reżyserii Andrzeja Ferenca i Janusza Kukuły. Z pewnych źródeł wiemy, że przedstawienie jest znakomite, natomiast relację ze spektaklu przedstawimy na naszej stronie z początkiem listopada.
  • 27 października odbędzie się ostatni z cyklu „Najmniejszych Wykładów w najmniejszej klubo-księgarni w Krakowie”. Maciej Kałuża opowie podczas spotkania o swoich badaniach nad treścią i historią „Upadku” Camusa. Szczegóły spotkania dostępne są na portalu facebook. Przypominamy, na marginesie, że „Upadek” Camusa obchodzi w tym roku 60 urodziny!